Buradasınız: Anasayfa » Enteral Beslenme » Enteral Beslenme Nedir?

Enteral Beslenme Nedir?


Enteral Beslenme Nedir?Enteral beslenme, mide ya da ince bağırsağın içinden geçen bir tüp yardımı ile hastanın sıvı ile beslenmesinin tıbbi adıdır. Normal olarak yemek yiyemeyen ve günlük protein, kalori ve sıvı gereksinimlerini doğal olarak karşılayamayan fakat kısmi olarak da olsa sindirim sistemi çalışan hastalar bu yöntemden evde faydalanabilir.

Eğer hastada yutmada güçlük ya da engel varsa ve ciddi sindirim problemleri varsa ağız yolu yani oral yol ile beslenmenin yerine tüp ile beslenme tercih edilir.

Tüp yardımı ile beslenme geçici olabilir ya da ömür boyu sürebilir. Doğru yöntem ile gerçekleşen enteral beslenme; hastanın yaşam kalitesini artırır, kanser hastalığı gibi bir durum söz konusu ise yaşam süresine olumlu katıda bulunabilir.

Enteral beslenme sıklıkla; kanser hastası ya da nörolojik bozukluluğu olan hastalarda kullanılır.

Enteral beslenmenin olumlu yanlarından faydalanmadan önce bu kararı sizin yerinize bir uzmanın vermesini bekleyin. Çünkü enteral beslenme ürünleri ancak bir uzman doktor ya da beslenme uzmanı önerirse kullanılmalıdır.

Bir hastaya evde enteral beslenme programı çizilecek ise bu program tamamen hastanın kişisel ihtiyaç ve şikayetlerine göre çizilir. Örneğin hastanın diyabet vb. sağlık sorunları beslenme planının şekillenmesini sağlar. Hastanın günde ya da haftada kaç kez besleneceği, ürünlerin hangi dozlarda kullanılacağı da kişiye özel olarak uzmanlar tarafından belirlenir. 

Cevapla

Chat line is open
Name
Cancel
Make sure that you can see yourself.
Click "Allow" if prompted.
Tip: Wear headphones for better audio
Cancel
You're on the air!
Video chat is open in another browser window or tab.
Video Chat Hidden
You were disconnected. Please check your internet connection and refresh to join.